Preskoči na sadržaj

Kako računamo

Ova stranica opisuje svaki korak kalkulatora: odakle dolazi proizvodnja, kako biramo snagu, koje tarife koristimo i kako se računa povrat. Tabele se generišu iz istih podataka koje koristi kalkulator.

Podaci provjereni Izvori

Ukratko

  1. Iz mjesečnog računa i tarife snabdjevača računamo godišnju potrošnju u kWh.
  2. Potrošnju raspoređujemo po mjesecima prema profilu domaćinstva, domaćinstva s grijanjem na struju ili firme.
  3. Snagu biramo tako da godišnja proizvodnja pokrije potrošnju, unutar zakonskog ograničenja i površine krova.
  4. Proizvodnju po mjesecima uzimamo iz PVGIS-a za vaš grad i orijentaciju krova.
  5. Za svaki mjesec računamo direktnu potrošnju i višak, a zatim obračunavamo višak po pravilima entiteta.
  6. Uštedu prve godine projiciramo na 25 godina i tražimo godinu u kojoj zbir ušteda dostigne ulaganje.

Proizvodnja: PVGIS

Proizvodnju računa PVGIS 5.3, javni alat Zajedničkog istraživačkog centra Evropske komisije (JRC). Podatke smo preuzeli preko njegovog API servisa PVcalc za 16 gradova, s ovim parametrima:

  • baza zračenja PVGIS-SARAH3, prosjek godina 2005–2023;
  • instalirana snaga 1 kWp, kristalni silicij, gubici sistema 14% (kablovi, inverter, prašina);
  • ostale postavke PVGIS-a su zadane: slobodna montaža i horizont izračunat iz modela terena;
  • orijentacije: jug s nagibom 30°; jugoistok ili jugozapad kao prosjek azimuta −45° i +45° pri 30°; istok ili zapad kao prosjek −90° i +90° pri 30°; ravni krov s panelima pod 10° prema jugu.

PVGIS vraća mjesečnu proizvodnju izmjenične struje E_m u kWh po kWp. Proizvodnja sistema je ta vrijednost pomnožena snagom: proizvodnja[m] = E_m × kW. Skripta kojom su podaci preuzeti je u repozitoriju (scripts/pvgis.py), a cijela tabela je dostupna i kao CSV.

Godišnji prinos za krov prema jugu kreće se od 1.156 do 1.426 kWh po kWp. Kolona H(i) je godišnje zračenje na površinu panela pod 30° prema jugu.

Godišnja proizvodnja u kWh po kWp po gradu i orijentaciji krova
GradH(i), kWh/m²Jug, 30°JI / JZ, 30°I / Z, 30°Ravni, 10°
Sarajevo1.5101.1961.1349761.114
Banja Luka1.5171.1821.1199621.096
Tuzla1.5221.1831.1209621.100
Zenica1.5161.1871.1259711.109
Mostar1.7841.3991.3111.1011.284
Bijeljina1.5951.2351.1681.0021.146
Brčko1.5741.2181.1529891.130
Bihać1.4861.1641.1049531.085
Trebinje1.8171.4261.3451.1421.317
Doboj1.5321.1921.1289671.106
Prijedor1.5351.1891.1279691.106
Travnik1.5511.2201.1579991.142
Livno1.6631.3251.2521.0711.228
Široki Brijeg1.7851.3811.3011.1021.268
Goražde1.5031.1831.1189671.115
Zvornik1.4841.1561.0949371.082

Ako vašeg mjesta nema na spisku, odaberite najbliži grad sa sličnom klimom. Najveći i najmanji prinos u tabeli razlikuju se za 23%; mjesta na većoj nadmorskoj visini ili u dolinama s maglom mogu odstupati od najbližeg grada.

Potrošnja

Ako upišete mjesečni račun, godišnju potrošnju računamo iz tarife vašeg snabdjevača:

potrošnja = (račun − fiksna naknada) × 12 / cijena kWh

Fiksna naknada i cijena kWh su iz tabele tarifa ispod. Ako upišete godišnju potrošnju u kWh sa računa, taj korak se preskače. Godišnju potrošnju zatim raspoređujemo po mjesecima prema jednom od tri profila. Profili su naše pretpostavke o tipičnoj raspodjeli, ne mjerenja.

Udio godišnje potrošnje po mjesecima za tri profila
MjesecDomaćinstvoGrijanje na strujuFirma
januar9,3%12,8%7,9%
februar8,8%11,5%7,9%
mart8,3%9,5%8,2%
april7,8%7,0%8,2%
maj7,5%5,6%8,3%
juni7,8%5,6%8,8%
juli8,5%6,1%9,2%
august8,3%6,1%9,0%
septembar7,5%5,6%8,3%
oktobar7,9%7,2%8,2%
novembar8,6%10,2%7,9%
decembar9,8%12,8%8,2%

Kako biramo snagu sistema

Preporučena snaga je najmanja od tri granice:

  1. Potrošnja. kW = potrošnja × pokrivenost / prinos, zaokruženo na 0,5 kW. Pokrivenost je 100% za domaćinstva i 90% za firme, a prinos je godišnji kWh po kWp za vaš grad i krov. Najmanja preporuka je 2 kW.
  2. Krov. Ako upišete površinu, snaga je ograničena na površina / m² po kW, zaokruženo naniže na 0,5 kW. Računamo 5 m² po kW na kosom i 8 m² po kW na ravnom krovu, gdje paneli stoje pod nagibom i trebaju razmak zbog sjene.
  3. Propisi. Najveća dozvoljena snaga za kupca-proizvođača u vašem entitetu (tabela ispod).

Broj panela je ⌈kW × 1000 / 450⌉, uz pretpostavku panela od 450 W. Snagu možete promijeniti klizačem; ručno odabrana snaga i dalje ne može preći zakonsko ograničenje.

Tarife snabdjevača

Za svakog snabdjevača koristimo jednu prosječnu cijenu kWh s mrežarinom i PDV-om od 17%, udio energije u toj cijeni (ostatak je mrežarina) i fiksne mjesečne naknade s PDV-om. Udio energije je važan za obračun viška, jer se višak u nekim šemama vrednuje samo po cijeni energije.

SnabdjevačKategorijaCijena kWhUdio energijeFiksno mjesečno
EP BiHDomaćinstvo0,206 KM57%5,62 KM
Firma0,284 KM67%8,07 KM
EP HZHBDomaćinstvo0,167 KM57%2,22 KM
Firma0,250 KM67%8,07 KM
ERSDomaćinstvo0,203 KM62%16,37 KM
Firma0,240 KM59%43,04 KM
Komunalno BrčkoDomaćinstvo0,277 KM60%19,68 KM
Firma0,292 KM60%28,34 KM

Izvori i ograde po snabdjevaču

Za EP HZHB udio energije u cijeni (za obje kategorije) i fiksna naknada za firme preuzeti su iz tarife EP BiH.

Stvarni računi imaju blokove potrošnje i više i niže dnevne tarife. Kalkulator ih svodi na jednu prosječnu cijenu. Ako znate svoju cijenu kWh, upišite je u naprednim postavkama.

Obračun viška

Za svaki mjesec dio proizvodnje trošite odmah, dok elektrana radi. Pretpostavljamo da se direktno potroši 35% proizvodnje u domaćinstvu i 70% u firmi, ali nikad više od potrošnje tog mjeseca:

direktno[m] = min(proizvodnja[m] × udio, potrošnja[m])
višak[m] = proizvodnja[m] − direktno[m]
preuzeto[m] = potrošnja[m] − direktno[m]

Direktno potrošena struja štedi punu cijenu kWh. Višak se zatim obračunava na godišnjem nivou, po šemi entiteta:

  • Neto mjerenje. prebijeno = min(višak, preuzeto) za cijelu godinu. Ušteda je prebijeno × cijena kWh, odnosno prebijeno × cijena kWh × udio energije tamo gdje se mrežarina plaća na svu preuzetu struju. Višak preko godišnje potrošnje se ne isplaćuje.
  • Neto obračun. Višak se vrednuje novcem: kredit = višak × cijena kWh × udio energije × faktor. Kredit može umanjiti najviše dio računa za energiju, preuzeto × cijena kWh × udio energije.
EntitetKategorijaNajveća snagaObračun viška u kalkulatoru
Federacija BiHDomaćinstvo10,8 kWNeto mjerenje: prebijeni kWh štedi samo cijenu energije, mrežarina se plaća na svu preuzetu energiju, prvih 10 godina. Zatim: neto obračun: višak se plaća po cijeni energije bez mrežarine umanjenoj za 10%
Firma150 kWNeto obračun: višak se plaća po cijeni energije bez mrežarine umanjenoj za 10%
Republika SrpskaDomaćinstvo10,8 kWNeto mjerenje: prebijeni kWh štedi punu cijenu
Firma50 kWNeto obračun: višak se plaća po cijeni energije bez mrežarine umanjenoj za 5%
Brčko distrikt BiHDomaćinstvo10,8 kWNeto mjerenje: prebijeni kWh štedi punu cijenu
Firma50 kWNeto obračun: višak se plaća po cijeni energije bez mrežarine

Domaćinstvo u Federaciji BiH koristi neto mjerenje 10 godina od sticanja statusa kupca-proizvođača. Od 11. godine projekcija računa uštedu po novoj šemi, s istom proizvodnjom i potrošnjom. Pravni osnov: u Federaciji BiH Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije (Službene novine FBiH 82/23) i FERK-ov pravilnik (30/24 i 43/25); u Republici Srpskoj Zakon o obnovljivim izvorima energije (Službeni glasnik RS 16/22); u Brčko distriktu Zakon o obnovljivim izvorima energije (22/22, 36/25). Postupak i dokumenti su opisani na stranicama prosumer u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj i u Brčko distriktu, a razlika između šema na stranici neto mjerenje.

Cijena sistema

Investiciju računamo kao kW × cijena po kW. Cijena po kW pada s veličinom sistema. Za domaćinstva je s PDV-om, za firme bez PDV-a, jer firma u sistemu PDV-a odbija ulazni porez. Iz istog razloga i uštedu firme računamo bez PDV-a: ušteda firme = ušteda / 1,17. Račun za struju prije i poslije elektrane prikazujemo s PDV-om, kao na stvarnom računu. Raspon koji prikazujemo je ±15% oko te vrijednosti, jer ponude zavise od opreme, krova i udaljenosti.

Domaćinstvo, s PDV-om
SnagaKM po kW
do 4 kW1.950 KM
4 do 7 kW1.830 KM
preko 7 kW1.700 KM
Firma, bez PDV-a
SnagaKM po kW
do 20 kW1.400 KM
20 do 50 kW1.250 KM
50 do 100 kW1.150 KM
preko 100 kW1.050 KM

Cijene za domaćinstva oslonjene su na prosječan trošak kućne elektrane od 1.829 KM po kW koji je Operator za OIEiEK objavio u odluci 02-964/26 od 1. oktobra 2026. Za firme koristimo raspon od 1.000 do 1.400 KM po kW iz ponuda instalatera. Ako već imate ponudu, upišite njenu cijenu po kW u naprednim postavkama.

Projekcija za 25 godina

Uštedu za svaku godinu g računamo ovako:

ušteda[g] = ušteda[1] × (1 − 0,5%)^(g−1) × (1 + rast cijene)^(g−1) − održavanje

Gdje šema obračuna traje ograničen broj godina, ušteda[1] se od naredne godine zamjenjuje uštedom izračunatom po sljedećoj šemi (vidi obračun viška).

PretpostavkaVrijednost
Pad snage panela0,5% godišnje
Rast cijene struje (možete promijeniti)2,0% godišnje
Održavanje0,5% investicije godišnje
Zamjena invertera10% investicije u 13. godini
Period25 godina

Pad snage od 0,5% godišnje odgovara medijanu iz NREL-ovog pregleda mjerenja degradacije, a današnje garancije proizvođača panela obično navode 0,4% godišnje. Održavanje se računa kao fiksan iznos i ne raste s cijenama.

Povrat ulaganja

Kumulativni rezultat počinje s −investicija i svake godine se uvećava za uštedu te godine. Povrat je trenutak kada kumulativ pređe nulu, linearno interpoliran unutar godine:

povrat = (g − 1) + |kumulativ[g−1]| / (kumulativ[g] − kumulativ[g−1])

Ako se to ne desi u 25 godina, kalkulator piše „preko 25 godina”. Povrat je jednostavan, bez diskontovanja i bez troška kredita. Za investiciju se koristi srednja vrijednost raspona.

Emisije CO2

Uštedu emisija računamo kao proizvodnja × 571,0 g CO2 po kWh, što je prosječna emisija struje iz mreže u BiH za 2025. prema podacima Embera preko Our World in Data. Stvarna ušteda emisija zavisi od toga koju proizvodnju vaša struja istiskuje.

Primjer: račun od 120 KM u Sarajevu

Domaćinstvo u Sarajevu, snabdjevač EP BiH, krov prema jugu. Svi brojevi ispod su rezultat istog koda koji pokreće kalkulator.

  1. Potrošnja: (120 KM − 5,62 KM) × 12 / 0,206 KM = 6.663 kWh godišnje.
  2. Snaga: 6.663 × 100% / 1.196 = 5,57 kW, zaokruženo na 5,5 kW (13 panela).
  3. Proizvodnja: 6.578 kWh godišnje.
  4. Direktno potrošeno 2.302 kWh, višak 4.276 kWh, preuzeto iz mreže 4.361 kWh. Prebijeno neto mjerenjem: 4.276 kWh.
  5. Ušteda u prvoj godini: 977 KM.
  6. Od 11. godine višak se obračunava po neto obračunu, pa je osnovna ušteda 927 KM u cijenama prve godine.
  7. Investicija: 5,5 kW × 1.830 KM = 10.065 KM (raspon 8.600 KM do 11.600 KM).
  8. Povrat: 10,1 godina; čisti rezultat nakon 25 godina 16.041 KM.

Šta kalkulator ne uzima u obzir

  • Sjena na vašem krovu. PVGIS uzima u obzir horizont terena, ali ne i susjedne zgrade, drveće ili dimnjake.
  • Satni profil. Računamo po mjesecima, s fiksnim udjelom direktne potrošnje. Stvarni udio zavisi od toga kada trošite struju tokom dana.
  • Blokovi i dvotarifno mjerenje. Koristimo jednu prosječnu cijenu kWh po snabdjevaču i kategoriji.
  • Firme izvan sistema PDV-a. Investiciju i uštedu firme prikazujemo bez PDV-a. Firma koja nije u sistemu PDV-a plaća i elektranu i struju s PDV-om od 17%, pa su joj i ulaganje i ušteda za toliko veći.
  • Subvencije, krediti i porezi. Ne oduzimamo subvencije i ne računamo kamate, amortizaciju ni porez na dobit.
  • Baterije. Sistem s baterijom nije modeliran.
  • Promjene tarifa i propisa. Tarife i pravila važe na dan provjere (13. oktobra 2026.). Rast cijena struje je pretpostavka, ne prognoza.

Rezultat je procjena za odluku da li vrijedi tražiti ponudu. Tačnu snagu i cijenu daje instalater nakon pregleda krova. Ako primijetite grešku u podacima ili izvoru, pišite nam na info@prosumer.ba.

Izvori

  1. PVGIS 5.3, Evropska komisija (JRC), baza PVGIS-SARAH3, 2005–2023, gubici sistema 14 %13. oktobra 2026.
  2. EP BiH, cijene javnog snabdijevanja i tarifni stavovi za mrežarinu od 1.9.2025.1. septembra 2025.
  3. EP HZHB, tarifni stavovi za kućanstva i ostale kupce1. januara 2020.
  4. RERS, Odluka o tarifama za korisnike distributivnih sistema u RS, od 1.2.2026.1. februara 2026.
  5. DERK, tarife za snabdijevanje u Brčko distriktu BiH, od 1.2.2026.1. februara 2026.
  6. Ember preko Our World in Data, emisije CO2 po kWh proizvedene struje13. oktobra 2026.

Provjerite račun na svom primjeru

Sve pretpostavke s ove stranice možete promijeniti u naprednim postavkama kalkulatora.

Otvori kalkulator